Франция за втори път вдига световната титла

16.07.2018

След победа на финала на световното по футбол в Москва с 4:2 над Хърватия "петлите" за втори отнасят световната титла в Париж. Голове за шампионите отбелязаха Гризман, Пол Погоба и Килиан Мбапе. Марио Манджукич се разписа и в двете врати след автогол в 23-та минута и попадение във вратата на французите в 69 -та.

Французите победиха в груповата фаза с минимална разлика отборите на Австралия и Перу и записаха реми с другия европейки тим в групата Дания. На осмина- и четвъртфинала отстраниха два южноамерикански тима Аржентина и Перу съответно с 4:3 и 2:0

На полуфиналите в Русия останаха четири европейски отбора исрещу французите излезе тимът на Белгия, който отново бе отстранен с минималното 1:0 с попадение на Самюел Умтити в 51-та минута, и достигнаха до финал на второ голямо футболно първентво след Европейското преди две години.

Селекционерът на Франция - Дидие Дешан стана третия футболист който печели световния трофей и като треньор, след като преди двадесет години на родна земя спечели финала срещу Бразилия с 3:0. Хърватия стигна до полуфинала на турнира през 1998 г. и отново бе надиграна от Франция, но с преполовен резултат 2:1

Най-много голове на Мондиала отбеляза капитана на Англия - Хари Кейн с шест попадения, а Роналдо, Лукаку и Денис Черишев се разписаха по четири пъти.

За най-добър играч на турнира бе избран Лука Модрич, пред Еден Азар и Антоан Гризман, а най-добрия млад играч е 19 годишния шампион Килиан Мбапе.