Nelson Mandela öldü

06.12.2013

Güney Afrika’nı ilk siyah Cumhurbaşkanı olan Nelson Mandela bu akşam 95 yaşında vefat etti. Hayatayken bir efsane olan ve dünya çapında barışçıl direnişin bir sembolü haline gelen Mandela, Johannesburg’taki evinde akciğer hastalığı ile uzun mücadele sonrası sevdiklerinin yanında öldü. Haber devlet televizyonunda Güney Afrika Cumhurbaşkan’ı Jacob Zuma tarafından açıklandı. Güney Afrika bayrakları taşıyan binlerce insan Mandela'nın evinin önüne toplandı. Son günlerde aylardır hasta olan Nelson Mandela’nın durumu kötüleşti. "Halkımız en büyük oğlunu kaybetti," dedi Zuma. Mandela dördüncü defa yarım yılın iҫinde 8 Haziran'da hastaneye kaldırıldı akciğer enfeksiyonu nedeniyle. Taburcu edildikten sonra Güney Afrika Cumhurbaşkanlığı Mandela’nın durumu kritik ama istikrarlı olduğunu söylüyordu.

 

Mandela apartheid’e karşı gelen en önde muhalifler’den biri ve Afrika Ulusal Kongresi'nin askeri örgütü Umkhonto we Sizwe’nin başkanı. 1962 yılında sabotaj ve diğer suçlar için ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı . O 27 yıl hapiste bunların çoğunluğu Robben Adası'nda geçirdi. 1990 yılında özgür kalmasından sonra , Mandela hükümet ile görüşmelerde bulundu ve bu da ülkede 1994 yılında çok ırklı demokrasinin kurulmasına yol açtı.  Cumhurbaşkanı döneminde Mandela milletin uzlaşmasını önemsedi ve bununla birlikte yoksulluğa ve eşitsizliğe karşı mücadele politikası uyguladı.

 

Nelson Mandela Nobel Barış Ödülü (1993) ve Bulgaristan "Stara Planina" (2009) de dahil olmak üzere 250'den fazla ödül kazandı. "No Easy Walk to Freedom” (1965), "I Am Prepared to Die" (1979) ve diğer kitapların yazarı.

Rivva.infoYorum